Program Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością

O Programie

Program adresowany jest dla osób z niepełnosprawnościami.

Według założeń Programu celem rozpowszechnienia usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Nadrzędnym celem usług asystencji osobistej powinno być dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.

W ramach Programu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać wsparcie asystentów osobistych.  

Usługi asystenckie są formą ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym i nie mogą zastępować usług opiekuńczych. Nie są skierowane do osób, które wymagają świadczenia wyłącznie usług porządkowych, higienicznych i pielęgnacyjnych.  


Adresaci Programu

O wsparcie asystenta w ramach Programu mogą ubiegać się osoby mieszkające na terenie Miasta Opola:

  1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadająceorzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo

c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2025 r. poz. 913).  

Liczba godzin asystencji jest ograniczona wysokością środków przyznanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozwalających na realizację godzin asystencji osobistej. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu  planuje wstępnie objąć Programem 98 osób. Liczba ta może ulec zmianie w procesie rekrutacji w ramach dostępnej w Programie liczby godzin asystencji osobistej.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc i godzin asystencji Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu dokona analizy i oceny wniosków celem zakwalifikowania do Programu uczestników, w szczególności osób wymagających wysokiego poziomu wsparcia zgodnie z założeniami Programu, wobec których cel Programu może być wypełniony w jak największym stopniu, biorąc pod uwagę ich sytuację osobistą i możliwości wsparcia usługami asystenckimi. Przyznając usługi asystencji, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby:

a) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;

b) osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Osoby, które w pierwszym etapie nie zakwalifikowały się do Programu i zostały przyjęte na listę rezerwową, mogą być włączane do Programu w trakcie jego realizacji w  przypadku wystąpienia niezrealizowanych godzin (np. rezygnacji) i innych oszczędności w Programie.

Więcej informacji można uzyskać:

   mailowo – 

   telefonicznie – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu 77/ 40-05-976

Program jest współfinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Edycja 2026 - dokumenty i informacje

Edycja 2025 - dokumenty i informacje

Data publikacji: 20-11-2025 11:11
Opublikował(a): Agnieszka Bąkowska
Data modyfikacji: 20-11-2025 11:27
Modyfikował(a): Agnieszka Bąkowska
Przewiń do góry